تبلیغات
جهان هستی - چگونه تکثیر سلولی، حیات را رقم زد
جهان هستی
فقط خدا
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : MOHAMMAD MADADI
نویسندگان


شواهد بسیاری نشان می دهد که می توان یک آر.ان.ای را جد اعظم حیات دانست ...


از سال ها پیش دانشمندان می دانستند که حیات از وقتی آغاز به شکل گیری کرده است که یک مولکول توانسته از روی خودش کپی تهیه کند. عمل همانندسازی سلولی آن گونه که پژوهشی در ۵۰ سال پیش، پرده از راز آن برداشت، با تکثیر RNAها آغاز شد. آر.ان.ای ساختاری مشابه پروتئین ها دارد، اما با یک تفاوت آشکار که آنها بسیار ساده و فاقد پیچیدگی های ذاتی پروتئین ها هستند. آر.ان.ای در ذخیره اطلاعات به خوبی DNA عمل نمی کند و ثبات کمتری دارد، حوزه عملکردش مثل پروتئین ها گسترده نیست، اما به عنوان یک ابزار مولکولی فعالیت ها و قابلیت های فراوانی دارد. این موضوع، تاییدکننده این نظریه است که حیات اولیه از مولکول های یک آر.ان.ای که قادر به تکثیر خود بوده، تشکیل شده است.

سال ۲۰۰۰ بسیاری از زیست شناسان به نظری جامع در این مورد رسیدند. آنها روی ساختار فاکتورهای سازنده پروتئین ها در سلول ها کار می کردند که دریافتند پیش ساز اصلی این فاکتورها یک آنزیم آر.ان.ای است. با توجه به این که پروتئین ها توسط آر.ان.ای سنتز می شوند. پس یقینا می توان نتیجه گیری کرد که حیات باید در ابتدا توسط آر.ان.ای ها تشکیل شده باشد.

اما با وجود این همه اطلاعات جدید هنوز هم بسیاری از مسائل حل نشده مانده است. ما امروزه می دانیم که آر.ان.ای قادر به همانندسازی است ولی این را نیز می دانیم که هم آر.ان.ای و هم دی.ان.ای برای تکمیل یا انجام عملیات همانند سازی خود به یک سری از پروتئین ها نیاز دارند. پس اگر قبلا و در زمان های ابتدایی شکل گیری حیات روی سیاره زمین، آر.ان.ای وجود داشته که به طور مستقل و بدون نیاز به پروتئین ها از روی خودش همانندسازی می کرده، امروزه ناپدید شده است. بنابراین محققان علم بیوشیمی درصدد ایجاد شرایط خاصی برای گونه های مختلفی از آر.ان.ای بر آمدند تا با انتخاب تصادفی بعضی از آنها و ایجاد شرایط لازم برای تکاملشان، موقعیتی مشابه نمونه های باستانی را برای آنها به وجود آورند و مشاهده کنند که آیا این آر.ان.ای ها می توانند برای بار دوم حیاتی دیگر را آغاز و آن را تکامل بخشند؟

سال ۲۰۰۱ و در نتیجه این تحقیق یک آنزیم آر.ان.ای به نام R۱۸ کشف شد که می توانست ۱۴ نوکلئوتید (از اجزای ساختمانی آر.ان.ای و دی.ان.ای) را به آر.ان.ای های موجود اتصال دهد و آر.ان.ای متفاوتی با ساختار جدید بسازد، اما R۱۸ گزینه مناسبی برای این که جد اعظم همه گونه های زیستی سیاره زمین باشد، نیست. برای درک این موضوع، خوب است توجه داشته باشید که زمانی می توانیم از یک آر.ان.ای خود همانند ساز صحبت کنیم که آن آر.ان.ای بتواند یک آر.ان.ای جدید با طولی حداقل مشابه خودش بسازد. R۱۸ از ۱۸۹ نوکلئوتید تشکیل شده است؛ در حالی که طویل ترین فرزند این آر.ان.ای تنها می تواند طولی برابر ۲۰ نوکلئوتید داشته باشد.

اما کشف بعدی یک قدم بزرگ به پیش بود. محققان موسسه زیست شناسی مولکولی کمبریج انگلستان به یک آنزیم آر.ان.ای به نام TC۱۹Z دست یافتند که می توانست رشته های RNA با طولی تا ۹۵ نوکلئوتید را کپی کند. برای انجام این تولیدمثل مولکولی، آنزیم TC۱۹Z خود را به انتهای یک آر.ان.ای می چسباند، سپس از بین نوکلئوتید های سرگردان در اطراف، مناسب ترین را انتخاب و آن را به ته رشته آر.ان.ای، جایی که خود قرار دارد، اضافه می کند. سپس این آنزیم فعال یک قدم به جلو حرکت کرده و مجددا این کار را تکرار می کند و نوکلئوتید های دیگر پیش روی خود را نیز به آن اضافه می کند. فیلیپ هالیگر، سرپرست تیم پژوهشگران معتقد است می توان خیلی از فعالیت های پیچیده سلولی را توسط همچین آنزیم ساده به انجام رساند.

تا اینجا محققان به ایجاد یک آر.ان.ای یا شاید دسته ای از مولکول ها که قادر بودند خود را همانندسازی کنند، نزدیک شده بودند، اما درست در جایی که به نظر می رسید پاسخ در یک قدمی آنها انتظار کشف شدن را می کشید، پرسشی بزرگ تر نمایان شد که باعث شد تا مدت ها پژوهشگران مجبور شوند از روند عادی تحقیقات منحرف شوند تا پاسخی برای این پرسش جانبی بیابند. پرسش جدید این بود که انرژی لازم برای انجام این فعالیت ها و خود همانندسازی ها از کجا تامین می شود؟

برای به سرانجام رسیدن یک همانندسازی مولکولی باید چند فرآیند متابولیکی خاص صورت گیرد. در حالی که به نظر نمی رسد آر.ان.ای به تنهایی قادر به انجام این فرآیندهای متابولیکی باشد. آر.ان.ای ها تنها تعداد معدودی ابزار مولکولی برای انجام یک فرآیند شیمیایی در اختیار دارند. پروتئین ها از این نظر و نسبت به آر.ان.ای ها بسیار غنی هستند. آنها با در اختیار داشتن تعداد زیاد و متنوعی از ابزار قوی و کارآمد مولکولی می توانند واکنش های شیمیایی خیلی پیچیده را حتی در محدوده ای که اصلا از یک پروتئین انتظارش نمی رود، انجام دهند یا در انجام آن نقش اساسی داشته باشند.

اما همیشه گفته اند که نیاز مادر اختراع است و خب شاید آر.ان.ای ها هم از این ضرب المثل درس زیادی گرفته باشد. شاید آنها هم تمام تلاش خود را به کار برده باشند تا از همان ابزارهای ساده ای که در اختیار دارند و در کنار هم قرار دادن آنها یا اضافه کردن تکه پاره های دورریختنی دور و برشان یک ابزر قوی تر و کارآمدتر بسازند. دقیقا همان کاری که ما هم در شرایط اضطراری انجام می دهیم یا سازندگان ابزاری که با فروش یک ابزار که قابلیت اتصال سرهای مختلفی را دارد، مجموعه متنوعی را در اختیار شما قرار می دهند. شاید هم ما این توانایی را از اجداد آر.ان.ایی خود به ارث برده ایم. فکرش را بکنید، ما کجا و آر.ان.ای کجا!

دانشمندان در آن زمان می دانستند که پروتئین ها با کمک چنین ابزار چندمنظوره ای که در عالم مولکولی کوفاکتور نامیده می شوند، می توانند عملیات محیرالعقولی را به انجام رسانند که در بسیاری مواقع، خارج از کنترل خود پروتئین است. آنها همچنین می دانستند که بدون وجود کوفاکتورها زندگی نمی توانست به این شکلی که امروزه آن را می شناسیم، وجود داشته باشد چراکه بسیاری از فرآیندهای شیمیایی دی.ان.ای ها و پروتئین های تشکیل دهنده آنها به کمک همین کوفاکتورها انجام می شود.

توجه به کوفاکتورها و نقش احتمالی آنها در فرآیند همانندسازی آر.ان.ای در روزگاران باستانی باعث شد تا گروه بزرگی از پژوهشگران بین المللی، تحقیقات خود را در این زمینه متمرکز کنند. در همین خصوص محققان دانشگاه توکیوی ژاپن یک آنزیم آر.ان.ای کشف کردند که قادر به اکسیداسیون الکل بود و برای این کار خود از کوفاکتوری به نام NAD+ کمک می گرفت. چند ماه بعد پژوهشگران پی بردند که یک آنزیم آر.ان.ای طبیعی دیگر به نام glmS نیز از یک کوفاکتور برای انجام وظایف خود کمک می گیرد.

● آر.ان.ای، جد اعظم حیات

خب حالا شواهد بسیاری وجود دارد که نشان می دهد می توان یک آر.ان.ای را جد اعظم حیات روی زمین دانست. حالا آنها باید ثابت می کردند که اولین آر.ان.ای می توانسته از کنار هم قرار گرفتن اجزای تشکیل دهنده اش در آن روزگاران به وجود آید تا با تکثیر خود که حالا ثابت شده بود امکانش هست، بتواند حیات را آغاز کند. مولکول های آر.ان.ای رشته های نوکلئوتیدی هستند که از نظرساختاری از قند و باز متصل به فسفات تشکیل شده اند.

در سلول های زنده آنزیم های بی شماری برای تولید و اتصال آنها به هم دخیل هستند و قطعا احتیاج به توضیح ندارد که سیاره زمین در دوران کهن فاقد خیلی از این آنزیم ها بوده است، اما آنچه می دانیم این است که در آن زمان زمین را لایه ای غنی از خاک رس پوشانده بود و جالب این که حدود ۱۰ سال پیش، محققان دریافته بودند که وقتی نوکلئوتیدهای فعال شده ـ همان هایی که به بخش فسفات آنها ذرات خارجی اتصال یافته اند ـ به خاک رس بخصوصی که از یک آتشفشان به جا مانده بود، اضافه شدند، مولکول های آر.ان.ای به طول ۵۵ نوکلئوتید از آنها تشکیل شدند. تشکیل آر.ان.ای های بزرگ با نوکلئوتیدهای عادی از نظر انرژی ناممکن است، اما آنهایی که فعال شده اند، انرژی لازم برای پیشبرد واکنش را در دل نهفته دارند.

این امر بیانگر آن است که اگر در آغاز حیات تعداد زیادی از نوکلئوتید های فعال وجود داشته، مولکول های آر.ان.ای بزرگ می توانستند به طور خود به خودی تشکیل شوند. حالا فقط مانده بود تا این تئوری امتحان شود. پس آزمایش هایی در شرایط محیطی شبیه سازی شده مشابه شرایط حاکم بر زمین در زمان آغاز حیات صورت گرفت تا نشان داده شود که مولکول های قند، باز و فسفات می توانند به طور طبیعی به هم متصل شده و زنجیره حیات نوینی را شکل دهند، اما دانشمندان خیلی زود متوجه شدند که به دلیل شکل مولکول ها تقریبا غیرممکن است که مولکول شکر به باز متصل گردد و حتی اگر این امر اتفاق افتد، مولکول تشکیل شده بسرعت از هم پاشیده می شود.

این یافته ناامیدکننده خیلی از زیست شناسان را به شک انداخت که آیا واقعا آر.ان.ای ها اولین همانندسازهای جهان بوده اند؟ اما همیشه می توان یک دانشمند جان سختی پیدا کرد که در شرایط کاملا ناامیدکننده، رویای خود را فرو نمی گذارد و به تحقیق برای رسیدن به پاسخی که خود را در جایی پنهان کرده، ادامه می دهد. جان ساترلند، یکی از محققان موسسه MRC نیز از همین دست دانشمندان بود و سرسختانه برای حل مشکل پدید آمدن نوکلئوتید ها تلاش کرد. او به این نتیجه رسید که احتمالا محققان قبلی، راه را اشتباه رفته اند. او می گوید: در هر نوکلئوتید یک مولکول قند، یک باز و یک گروه فسفات می بینیم. نگاه ساده و اولیه این بوده که باید ابتدا این مولکول های بزرگ و پیچیده را جداگانه ساخت و بعد آنها را به هم وصل کرد، کاری که به نتیجه نرسید، اما چه خواهد شد تا ما به مولکول های ساده ای از این سه نوع اجازه دهیم ابتدا به هم بچسبند و بعد شروع به رشد و بزرگ شدن کنند... .

او سپس به این فکر افتاد که آیا ممکن است مولکول های ساده تر بدون این که به قند یا باز تبدیل شوند، به هم متصل شوند و تشکیل یک نوکلئوتید دهند؟! سال ۲۰۰۹ او متوجه شد که این امر ممکن است. او نیمی از یک مولکول قند و نیمی از یک مولکول باز را برای آزمایش انتخاب کرد، سپس آنها را به هم متصل کرد و اتصال قند ـ باز را که تا آن زمان توسط خیلی از محققان روی آن کار شده بود، اما به هیچ نتیجه ای نرسیده بود، ایجاد کرد. او سپس آن را روی نیم دیگر از آن قند و باز سوار کرد و سرانجام مجموعه را به یک گروه فسفات متصل کرد. او در ادامه تحقیقاتش متوجه شد که برای پیشبرد واکنش های ابتدایی حضور فسفات کاملا ضروری بوده است.

● شیمی قفل های طلایی

ساترلند به طور آزمایشی، محیطی کثیف را که از ابتدا محتوی فسفات بود، انتخاب کرد و نتایج خیلی خوبی به دست آورد. او متوجه شد که زمین در دوران ابتدایی خود، محل کثیفی سرشار از انواع فسفات ها بوده و این موضوع شرایط را برای ساخت نوکلئوتیدها بسیار مناسب کرده بود.

اما این قضیه حتی هنوز هم حل نشده باقی مانده است. آر.ان.ای از ۴ نوع مختلف نوکلئوتید تشکیل شده و این درحالی است که ساترلند تنها توانسته دو نوع از آنها را در شرایط آزمایشگاهی خود تولید کند. هرچند او می گوید به ساخت آن دو نوع دیگر هم بسیار نزدیک شده، اما با این همه اگر او حتی موفق به تولید هر چهار گونه نوکلئوتیدها شود، فقط نشان خواهد داد که تشکیل خود به خودی همانندسازهای آر.ان.ای غیرممکن نیست و این که به احتمال زیاد اولین همانندسازها از دسته آر.ان.ای بوده اند.

اما این تازه آغاز ماجراست. هنوز خیلی از سوال ها بی پاسخ مانده است. زیست شناسان معتقدند که حتی در صورت تولد یک همانندساز از جنس آر.ان.ای، باید چیزی شبیه به سلول در آن دوران وجود می داشت تا همانندسازها را در درون خود حفظ کند و اجزای آن را متصل به هم نگه دارد.

محققی از دانشگاه هاروارد نشان داده که خاک رس همان طور که به تولید زنجیره های آر.ان.ای کمک می کند، اتصالات غشایی را به روشی مشابه کاری که سلول ها انجام می دهند، حفظ می کند. نظریه دیگر این است که حیات در ابتدا در محیط گرم و قلیایی در کف دریا تشکیل شده است، اما یک ایده جالب توجه دیگر می گوید که امکان دارد همه این وقایع در یخ اتفاق افتاده باشد. در زمانی که حیات تشکیل می شده است، خورشید ۳۰ درصد تیره تر از وضعیت فعلی اش بوده؛ بنابراین احتمالا سطح وسیعی از زمین را یخ در بر گرفته بوده است. آر.ان.ای های منجمد بیشتر دوام می آورند و یخ فواید بسیار دیگری هم دارد. برای مثال آنزیم R۱۸ در یخ بهتر از دمای عادی اتاق فعالیت می کند.

هم اکنون هیچ راهی برای اثبات و انتخاب یکی از این پیشنهادها وجود ندارد. تا آنجا که ما اطلاع داریم، هیچ فسیلی از همانندسازهای ابتدایی باقی نمانده است و اصلا انتظار چنین معجزه ای هم نمی رفته است. ولی ما می توانیم در آینده دنیای آر.ان.ای ها را شبیه سازی کنیم تا متوجه شویم که حیات واقعا از کجا آمده است.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
MOHAMMAD MADADI
سه شنبه 25 بهمن 1390
سه شنبه 28 خرداد 1398 05:46 ق.ظ
all natural cures ed http://viagralim.us all natural cures ed !
A motivating discussion is definitely worth comment. I think that you should publish more about this topic, it may not be a taboo matter but typically people do not talk about such topics. To the next! Best wishes!!
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 10:55 ب.ظ
male dysfunction treatment natural http://viagralim.us male dysfunction treatment natural !
Hello to all, the contents existing at this website are truly remarkable for people experience, well, keep up the nice work fellows.
جمعه 30 تیر 1396 08:38 ب.ظ
I think this is among the such a lot vital info for me.
And i'm satisfied studying your article. However wanna remark on few general things, The site taste is wonderful, the articles is in point of fact excellent : D.
Just right job, cheers
یکشنبه 4 تیر 1396 11:50 ب.ظ
بسیار ریشه از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن دلنشین اصل آیا نه کار خوب
با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر جملات شما در واقع قادر به من
مؤمن اما فقط برای بسیار
در حالی که کوتاه. من با این حال
مشکل خود را با جهش در منطق و یک ممکن است را سادگی به پر همه کسانی معافیت.
اگر شما که می توانید انجام من می مطمئنا بود در گم.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 08:11 ق.ظ
Good day! This is kind of off topic but I need some advice from an established
blog. Is it very hard to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty
fast. I'm thinking about making my own but I'm not
sure where to begin. Do you have any tips or suggestions?
Many thanks
جمعه 25 فروردین 1396 04:29 ب.ظ
Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts.

After all I'll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی


//Text Banner Rotation Script 1.1 Copyright 2003-2004 by MyKazaam.com Author: Yaza. You must leave this copyright header in tact for use. Please read the License file that accompanies the full package of this script. For support visit http://www.mykazaam.com var banner=new Array() banner[0]='Visit MyKazaam for Free Software' banner[1]='Need a free Content Management System? Get yours at MyKazaam' banner[2]='Free Plugins for your WebApp' banner[3]='Something\'s Hatching at BantyChicken- Check it out!' banner[4]='Get all Your Water Toys for Summer Here!' var whichbanner=Math.floor(Math.random()*(banner.length)) document.write(banner[whichbanner])

تعبیر خواب آنلاین


Pichak go Up

بازی آنلاین


welcom MOHAMMAD

کد نویسی : شاهین محمدی - Ramhormoz.tk - Persicaforum.com
ابزار وب


Pichak go Up